ubrania vintage

Moda w stylu vintage – skąd brać ubrania i dodatki?

W polskiej oraz międzynarodowej modzie coraz częściej słychać o tak zwanym stylu vintage. Jest to nic innego jak stosowanie ubrań i dodatków nawiązujących do starych stylizacji sprzed przynajmniej 20 lat. Styl ten wcale nie musi polegać na całkowitym przebieraniu się w stare ubrania, ale na stosowaniu kilku dodatków, które podkreślą indywidualny, oryginalny styl danej osoby oraz zachowają równowagę.

W dzisiejszych czasach w sklepach odzieżowych można się natknąć na oferty obejmujące plecaki vintage czy też ubrania oraz torebki w tym stylu. Oczywiście ciekawym źródłem starszych ubrań i dodatków może być również szafa mamy albo babci, w której z pewnością znajdą się jakieś ciekawe elementy ubioru sprzed przynajmniej 20 lat. Warto zastanowić się skąd najlepiej brać ubrania pasujące do stylu, jakim jest moda vintage.

Garderoby po krewnych lub znajomych

torby vintagePodstawowym źródłem, z którego można pozyskiwać naprawdę ciekawe ubrania odzwierciedlające styl vintage, jest garderoba po babcie, mamie lub kimś znajomym. W szafach można znaleźć bardzo wiele ciekawych ubrań lub małych, stylowych dodatków wyglądających oryginalnie oraz podkreślających różnice między stylem współczesnym, a stylizacjami z przeszłości. Przy ich pomocy można stworzyć unikalne stylizacje podkreślające indywidualny charakter danej osoby oraz przyciągające wzrok innych osób.

Aukcje internetowe, ogłoszenia, sklepy z odzieżą używaną

W wielu stacjonarnych sklepach z odzieżą używaną, na aukcjach internetowych czy też w internetowych serwisach ogłoszeniowych, można znaleźć mnóstwo ciekawych ubrań pochodzących od starszych osób, które doskonale reprezentują styl vintage. Jest to idealna opcja dla osób, które poszukują ciekawych pomysłów, ale nie mają do kogo zwrócić się z prośbą o udostępnienie garderoby sprzed 20 lub więcej lat.

Oczywiście warto pamiętać, że zarówno w przypadku kupionej, jak i otrzymanej odzieży używanej, nie wolno zakładać ubrań ani dodatków, które są zabrudzone, przepocone, zużyte czy też zniszczone, ponieważ prezentują się one nieestetycznie i mogą osiągnąć efekt odwrotny od zamierzonego.

Nowe ubrania w stylu vintage?

Jak już zostało wspomniane wcześniej, moda vintage dotyczy starszych ubrań podkreślających różnice między stylizacjami współczesnymi, a dawniejszymi. Mimo to w polskich sklepach odzieżowych można znaleźć wiele sklepów oferujących nowe ubrania reprezentujące styl vintage. Pomimo, że nie mają one 20 lat, idealnie nadają się dla osób preferujących modę vintage, ponieważ są one stylizowane na starsze ubrania. Atutem takich produktów jest fakt, że w rzeczywistości nie są stare, a to oznacza, że ich materiały nie są znoszone ani zużyte i mogą służyć swoim użytkownikom przez wiele lat.

Co wybrać?

Jeśli interesują kogoś stylizacje vintage i osoba taka posiada ograniczony budżet, wówczas ubrania używane są dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza że w starych garderobach można znaleźć istne perełki. Osoby, które nie mają dojścia do takich źródeł lub poszukują wysokiej jakości ubrań, które nie zużyją się po krótkim czasie, powinny zwrócić uwagę na oferty sklepów, jednak muszą pamiętać, że takie ubrania mogą mieć swoją cenę.

Z wykształcenia socjolog. Z zawodu właściciel 3 sklepów internetowych z akcesoriami oraz odzieżą dla kobiet i mężczyzn. Chętnie udzielam się w Social Mediach. Prowadzę profil na Instagramie poświęcony rzeczom handmade & DIY.
Posts created 48

8 thoughts on “Moda w stylu vintage – skąd brać ubrania i dodatki?

  1. Mi podobają się męskie portfele w stylu vintage. Takie małe, płaskie modele, które można pomieścić w kieszonce marynarki. Sama chciałabym gdzieś kupić taki portfel damski w wersji vintage. Oczywiście musiałby to być naprawdę mały portfel, który pasowałby do kobiety.

  2. Ja szukam etui na dokumenty samochodowe, szytego ze skóry typu vintage. Coś jak zaprezentowane na tym blogu oto-samochody.pl. Czy możecie polecić lub wykonać coś takiego pod klienta?

  3. Ważne jest aby ustalić, co jest dla nas ważne 🙂 ja ostatnio, dla swojej córki, szukałam fajnego i nieoklepanego plecaka vintage właśnie w stylu szkolnym. I znalazłam! 🙂 Kupiłam taki plecak szkolny w rodzinnym Szczecinie i przyznam wam szczerze, że jest nim bardzo zachwycona. Aż nie może się doczekać, kiedy wrócą do szkoły i będzie się mogła nim pochwalić 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top