Torebka wykonana z naturalnej skóry może z czasem ulegać tak drobnym, jak i poważniejszym uszkodzeniom. Do tych najczęściej wskazywanych należy z pewnością pękanie skórzanej powierzchni. Dlaczego tak się dzieje? Czy naprawa tego rodzaju zniszczeń jest możliwa? Zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem dotyczącym renowacji skórzanych toreb!
Dlaczego skórzana torebka popękała?
Na to, czy powierzchnia Twojej skórzanej torby ulegnie z czasem spękaniu wpływa kilka różnych czynników. Jednym z nich jest oczywiście eksploatacja galanterii w intensywny sposób. Codzienne noszenie, obciążanie i wystawianie na działanie czynników atmosferycznych nie sprzyja zachowaniu skóry w dobrej kondycji. Niestety, jeśli nie zadbasz o prawidłową pielęgnację ulubionych dodatków – te, szybko utracą one swój urok i dobry wygląd.
Pękanie wyrobów wykonanych ze skóry naturalnej najczęściej związane jest z przesuszeniem surowca. Nawet najlepiej uszyta, najdroższa torebka skórzana ulega z wiekiem naturalnym procesom „starzeniowym”. Jeśli w porę nie zadbasz o prawidłową pielęgnację, pęknięcia będą się stawały głębsze, a więc i coraz bardziej widoczne. Możesz zapobiegać temu zjawisku – wystarczy, że regularnie nawilżysz zewnętrzną stronę torby za pomocą specjalnych kosmetyków przeznaczonych do skórzanej galanterii. Najwygodniejsze są natychmiast gotowe do użycia chusteczki nasączone preparatami zmiękczającymi i wygładzającymi. Przemywaj nimi swoje ulubione torebki, by przedłużyć ich żywotność!
Skóra zwierzęca, z której szyte są buty czy torby może pękać również na skutek nieprawidłowego przechowywania. Wszelkiego rodzaju zagniecenia, które pojawiają się na jej powierzchni mogą z czasem prowadzić do trwałego uszkodzenia struktury i pękania surowca na linii zagięcia. Jeżeli więc przechowujesz swoje torebki w szafie, na przykład jedna na drugiej, możesz nawet po jednym sezonie trwale zniszczyć ulubione dodatki! Odkładając torbę na czas lata czy zimy dokładnie ją oczyść, nawilż skórę i upewnij się, że po ułożeniu cała konstrukcja nie zagina się w niekontrolowany sposób. Dobrą metodą na zachowanie nie tylko gładkości skóry, ale i kształtu samej torby jest wypełnienie jej – chociażby kulkami zwiniętych gazet.
Czy warto naprawiać skórzane torebki?
Skórzana torebka nie musi być wyprodukowana przez światową (i drogą) markę, by zachwycać jakością wykonania i trwałością. Większość galanterii skórzanej to akcesoria bardzo wysokiej klasy, które są w stanie służyć właścicielom przez długi czas. Kiedy zatem pojawiają się na nich pierwsze wyraźne ślady użytkowania i coraz głębsze zniszczenia, każdy zadaje sobie pytanie, czy poddać torbę naprawie, czy lepiej ją wyrzucić?
Kierując się względami ekologicznymi i oszczędnościowymi – idealna będzie renowacja torebki. Do pewnego momentu możesz przeprowadzić ją samodzielnie, stosując ogólnodostępne środki czyszczące do skór naturalnych lub też specjalne renowatory. Możesz pokusić się także o zmianę koloru swoich ulubionych dodatków. Uprzedzamy jednak, że nie mając minimalnej wiedzy lub doświadczenia w tym zakresie bezpieczniejszą opcją jest zrezygnowanie z samodzielnego naprawiania popękanej skórzanej torby!
Renowacja torby u profesjonalisty!
Skóra jest materiałem nadającym się do renowacji nawet wówczas, gdy wydaje się głęboko uszkodzona. Warunkiem powodzenia naprawy jest zastosowanie odpowiednich preparatów oraz wiedzy, którą szczycą się kaletnicy, to jest mistrzowie obróbki i naprawy skór naturalnych.
W Polsce działają już firmy świadczące usługi kaletnicze obejmujące przeprowadzanie renowacji torebek ze skóry. Funkcjonują one nie tylko miejscowo, ale też wysyłkowo. Po odesłaniu galanterii do salonu fachowcy dokonują niezbędnych prac naprawczych, nadają połysk lub też dokładnie oczyszczają zamsz, usuwając oczywiście wyraźne ślady użytkowania toreb. Po wykonaniu renowacji Twoje ukochane dodatki wracają do Ciebie jak nowe!
Witam. Jak wyglądałaby kwestia renowacji skórzanej saszetki męskiej „na pieniądze, dokumenty”. Mam tai stary pitek, czyli saszetkę do ręki, coś takiego jak TUTAJ: belveder.com.pl/sklep/saszetki/na-pieniadze/. Zastanawiam się czy jest sens odnowienia tej saszetki męskiej? Czy lepiej dać sobie spokój i kupić nową w sklepie? Jakieś rady? Znacie sposoby domowe na odnowienie skórzanej saszetki?
Można naprawić torebkę, ale trzeba to zrobić odpowiednio