Maszyny przemysłowe do szycia znacznie różnią się od tych wykorzystywanych w domach do celów prywatnych. Sprzęt tej klasy zarezerwowany jest głównie dla pracowni krawieckich czy też szwalni zajmujących się szyciem na masową skalę. Urządzenia domowe to w zdecydowanej większości modele o uniwersalnym przeznaczeniu. Czym różnią się od nich maszyny przemysłowe i jak działają? Przekonaj się, co warto wiedzieć na ten temat.
Jak działają przemysłowe maszyny do szycia?
Działanie maszyny do szycia nie jest skomplikowane. Wygląda ono tak samo, jeżeli chodzi o urządzenia domowe, jak i przemysłowe. Największe różnice dotyczą jakości wykonania poszczególnych elementów oraz możliwości, jakie oferują. W warunkach domowych zazwyczaj nikt nie przykłada większej uwagi do szybkości wykonywanej pracy, gdyż większość czynności jest wykonywana na własny użytek. Maszyny szwalnicze przemysłowe to osobna kategoria urządzeń, które cechują się zwiększoną wydajnością. Od sprzętu tej klasy wymaga się również licznych udogodnień czy większych możliwości przerobowych.
Praca urządzeń domowych i przemysłowych jest jednak bardzo podobna. Proces szycia opiera się na przesuwaniu materiału przez miejsce robocze. Tam działa igła lub igły, łączące ze sobą poszczególne części materiału. Mechanizmy odróżniają się ilością zębów w transporterze – im większa jest ich liczba, tym większe są możliwości sprzętu. Umożliwia to znacznie dokładniejsze wykonywanie pracy. Niezbędnym elementem każdej maszyny szyjącej jest także chwytacz, który odpowiada za wiązanie nici podczas procesu szycia.
Gdzie wykorzystuje się maszyny szwalnicze przemysłowe?
Maszyny szwalnicze przemysłowe to sprzęt umożliwiający wykonywanie pracy o znacznie wyższym standardzie. Tym, co wyróżnia ten typ urządzeń, są znacznie większe możliwości dotyczące szybkości wykonywania pracy. Dodatkowo te maszyny są najczęściej dostępne ze zintegrowanymi stołami, które stanowią nieodłączną całość zestawu.
Maszyny szwalnicze przemysłowe wykorzystuje się głównie w pracowniach krawieckich czy szwalniach. Sprawdzą się one wszędzie tam, gdzie prowadzone prace muszą być nie tylko dokładne, ale również powtarzalne oraz wykonane w krótkim czasie. Ten rodzaj maszyn do szycia jest zdecydowanie rzadziej stosowany przez prywatnych odbiorców.
Na co zwrócić uwagę, wybierając maszyny przemysłowe do szycia?
Wybierając maszynę przemysłową, należy mieć na uwadze, że tego typu urządzenia są przeznaczone do profesjonalnego użytku. W porównaniu z wyposażeniem domowych są one nie tylko znacznie wydajniejsze, ale również szybsze oraz większe. Wybór urządzenia do zakładu może okazać się sporym wyzwaniem, głównie ze względu na fakt, że maszyny te są produkowane do wykonywania konkretnych prac. Oznacza to, że nie są one tak uniwersalne, jak sprzęt wykorzystywany w domach. W sklepie Strima dostępne są między innymi:
stębnówki,
owerloki,
interloki,
guzikarki,
ryglówki,
podszywarki,
ramieniówki,
hafciarki,
zygzak,
szuflarki.
Dla przykładu zygzak sprawdzi się wszędzie tam, gdzie konieczne jest zastosowanie ścięgien elastycznych oraz dekoracyjnych. Ramieniówki wyróżniają się swoją budową – mają stosunkowo długie ramie, przy pomocy którego wykonywanie prac związanych ze zszywaniem elementów cylindrycznych, jak np. rękawów czy nogawek, jest znacznie wygodniejsze.
Poszukując maszyny do zakładu produkcyjnego, warto również zwrócić uwagę na same parametry techniczne sprzętu. Urządzenia przemysłowe powinny wyróżniać się:
wąską specjalizacją pracy,
dużą szybkością wykonywania ściegów,
solidną konstrukcją – odporną na uszkodzenia,
szeregiem dodatkowych udogodnień, np. wyświetlaczem z ekranem dotykowym, za pomocą którego można sterować ustawieniami sprzętu.
Które maszyny przemysłowe do szycia są najpopularniejsze?
Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń różnych producentów. Wybierając sprzęt, warto zwrócić uwagę na firmę odpowiedzialną za produkcję konkretnego modelu. Wybór sprawdzonej marki to połowa sukcesu. Maszyny przemysłowe do szycia produkowane są między innymi przez takie firmy jak Brother, Janome, Maier, Strima, Texi, Yao Han, Zoje czy Zusun. Każda z nich ma charakterystyczne funkcje cenione przez użytkowników.
Maszyny do szycia używane przemysłowe – czy to dobra inwestycja?
Firmy rozszerzające swoją działalność nie zawsze mogą pozwolić sobie na zakup nowych urządzeń. Dla przykładu profesjonalna hafciarka może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych w przypadku nowego urządzenia. Maszyny do szycia używane przemysłowe to rozwiązanie, z którego korzystają głównie firmy chcące zwiększyć zakres produkowanego asortymentu. W sytuacji, w której nie dysponują dostateczną ilością gotówki pozwalającej na kupno kilku specjalistycznych maszyn, a rozwiązania kredytowe nie wchodzą w grę, sprzęt używany staje się bardzo dobrą alternatywą. Należy jednak liczyć się z tym, że sprzęt używany może być już mocno wyeksploatowany. Przed decyzją o jego zakupie warto go dokładnie przetestować i zdecydować się na jego kupno wyłącznie w przypadku, jeżeli ma się pewność, że nie ma on żadnych poważnych usterek.
P. Stanisławie. Czy można u was zamówić smary do maszyn kaletniczych? Jesteśmy producentem plecaków skórzanych (ze skóry naturalnej licowej: plecak.net/plecaki-skorzane/skora-naturalna ą to takie produkty). Skóra naturalna tych plecaków jest różnej grubości od 1mm do 1,8mm. Potrzebujemy wzmocnić możliwości naszych maszyn do szycia, a aktualnie stosowany smar bardzo szybko traci swoje właściwości. Czy mógłby Pan polecić nam środki stosowane u Państwa szwalni?
Maszyny przemysłowe koniecznie muszą być dobrze dobrane. Super rady