Przede wszystkim pamiętajmy, że zwłaszcza teraz, w sezonie jesienno- zimowym należy zabezpieczać obuwie skórzane przed wilgocią i zabrudzeniami używając regularnie impregnatów. Zadbane skórzane buty to często efekt odpowiedniej impregnacji. Do obuwia czarnego należy użyć czarnego środka, a do innych kolorów bezbarwnego. Do pielęgnacji i konserwacji obuwia skórzanego służą m.in : szczotki, szampony, pasty, tłuszcze, impregnaty oraz renowatory do odświeżenia kolor
Czyszczenie skórzanych butów
Najbardziej popularne są buty ze skóry licowej. Ze skóry licowej wykonuje się obuwie wizytowe do garnituru, codziennego użytku oraz czółenka.
Skóra licowa jest bardzo wytrzymała na naturalne zużycie. Jest niezwykle elastyczna i miękka, dzięki czemu obuwie łatwo dopasowuje się do kształtu stopy.
Prawidłowa konserwacja buta ze skóry licowej polega na 3 krokach:
Usuwanie zabrudzeń
Pastowanie
Polerowanie.
Zamsz natomiast jest skórą zupełnie inną, charakteryzuje się strukturą ”meszku” o zdecydowanie dłuższym włosiu niż w przypadku nubuku. Idealnie nadaje się na obuwie do zestawów casualowych. Wbrew pozorom, przy odpowiednich środkach i akcesoriach do pielęgnacji zamsz czy nubuk czyści się szybko, łatwo i przyjemnie. Podstawową czynnością przy pielęgnacji butów zamszowych, nubukowych jest systematyczne szczotkowanie butów za pomocą szczotki dedykowanej do skór nubukowych i zamszowych lub stosowanie gumek do zamszu, które skutecznie czyszczą na sucho zabrudzenia i plamy z którymi nie poradzimy sobie szczotką. Po szczotkowaniu suche i czyste buty należy spryskać obficie impregnatem i pozostawić do wyschnięcia.
Skóra lakierowana to skóra pokryta zazwyczaj kilkoma warstwami lakieru, który daje efekt wysokiego połysku. Pielęgnacja skóry lakierowanej jest prostsza niż mogłoby się wydawać. Dzięki polerowaniu lakier nabiera pożądanego połysku. Buty wykonane z lakierowanej skóry należy zatem nabłyszczać. Wyczyść je ściereczką nasączoną wodą oraz mydłem. Skorzystaj również ze specjalnej szczoteczki, która usunie brud z zagłębień w szwach. Do polerowania użyj impregnatu oraz ściereczki z mikrowłókien.
Ostatnia z popularnych materiałów obuwniczych to skóra matowa. Obuwie z matowej skóry dobrze jest nakremować specjalną pastą przynajmniej dwa razy w tygodniu. Najlepiej używać do tego past, które chronią kolor buta. Pasta w odcieniu obuwia jest także w stanie zakryć.
O dobre buty trzeba dbać bo same z siebie nie będą nam wiecznie służyć. Ja jestem z wykształcenie kaletnikiem i znam tę tematykę. Często dostaję różną galanterię do naprawy i najczęściej w opłakanym stanie. Ludzie dbajcie o swoje rzeczy!
PS. zapraszam na mój poradnik – jak prać plecak, to garść wiedzy o tym jak powinno się i nie powinno prać tego typu akcesoria.
Ciekawy poradnik. Ja przymierzam się do napisanie podobnego, tym razem o portfelach skórzanych typu SLIM. Jak czyścic, konserwować męski portfel skórzany.