Zapomniana sztuka snycerstwa – gdzie znajduje zastosowanie?

Obecnie bardzo dużą wagę przykłada się do tego, co jeszcze niedawno było całkowicie zapomniane. Jedną z tych rzeczy jest snycerstwo, czyli sztuka rzeźbienia w drewnie, której rozkwit przypadł na czasy witkiewiczowskie. Dzisiaj coraz częściej wraca się i docenia kunszt i talent artystów takich jak Grzegorz Michałek, który a co dzień mieszka i tworzy w Wiśle.

Snycerka w drewna

Meble, poręcze, schody, ramy, stoły, krzesła, to tylko jedne z niewielu rzeczy, które dzięki snycerstwu zyskują niezwykły i niepowtarzalny charakter. W czasach największego rozkwitu tej sztuki, kiedy styl zakopiański rozrastał się w bardzo dużym tempie, w drewnie wykonywano nie tylko drobne elementy ozdobne, ale nawet całe dachy, okna, drzwi. Dziś dużo trudniej znaleźć domy, które byłyby tak ozdabiane, jednak wielu restauratorów, czy hotelowych właścicieli decyduje się na to, aby właśnie tak zaznaczyć swój charakter i indywidualność.

Snycerka to przede wszystkim niezwykła sztuka, która jest nie tylko bardzo trudna, ale także widowiskowa, pełna niezwykłego twórczego zacięcia. Nie sposób odmówić artystom tego nurtu tego, że tworzone przez nich rzeczy są jedyne w swoim rodzaju.

Grzegorz Michałek to artysta, który sztukę snycerstwa praktykuje od wielu lat. Zajmuje się tworzeniem nie tylko rzeczy typowo ozdobnych, ale także użytkowych. Wśród jego realizacji znaleźć można meble kuchenne, stworzone całe, od podstaw na wymiar, wraz z wyspą kuchenną, poręcze do schodów z motywami roślinnymi, recepcję hotelowe, a także ule, które z kolei charakteryzują się nie tylko niezwykłym wyglądem, ale także użytecznością i historią.

Snycerstwo na co dzień

Sztuka rzeźbienia w drewnie nie musi być zarezerwowane dla wybrańców, którzy poszukują niezwykłych i nietypowo niecodziennych dodatków do swoich wystawnych domów. Każdy z nas może otaczać się pięknymi przedmiotami, które sprawiają, że czujemy się lepiej. Jeśli boimy się takich dodatków warto zacząć od czegoś drobnego, np. od ram do obrazów, czy zdjęć, bądź pojedynczych krzeseł. Jeśli poczujemy się dobrze i pewnie z danymi dodatkami warto będzie postawić na większą ich ilość, sprawić, że będą integralną częścią naszego domu. To nie musi być trudne, pod warunkiem, że uda się nam wypracować najlepszy kompromis pomiędzy tym, co już w domu mamy albo chcielibyśmy mieć, a tym, co stanowi dla nas pewnego rodzaju nowość. Snycerstwo nie musi i nie powinno być tylko dla wybranych.

Z wykształcenia socjolog. Z zawodu właściciel 3 sklepów internetowych z akcesoriami oraz odzieżą dla kobiet i mężczyzn. Chętnie udzielam się w Social Mediach. Prowadzę profil na Instagramie poświęcony rzeczom handmade & DIY.
Posts created 53

3 thoughts on “Zapomniana sztuka snycerstwa – gdzie znajduje zastosowanie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top