Skórzana kurtka jest ponadczasowym elementem garderoby każdego z nas. Pasuje niemal do każdej stylizacji – casualowej, sportowej a nawet wizytowej. Dziś chyba każdy z nas ma w szafie skórzaną kurtkę, bo to dzisiejszy wyznacznik klasy i szyku. Tym bardziej jesteśmy w kłopocie gdy okaże się, że na naszej ulubionej skórzanej kurtce pojawiły się zabrudzenia czy plamy. Naturalna skóra to bardzo wytrzymały i jednocześnie delikatny materiał, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji i umiejętnego czyszczenia. Oto kilka rad jak czyścić skórzaną kurtkę domowymi sposobami.
Czyczenie zwykłych śladów użytkowania
Zanim samodzielnie zaczniesz usuwać zabrudzenia ze skórzanej kurtki, sprawdź informacje producenta umieszczone na jej metce. Dzięki temu będziesz wiedzieć jak postępować z kurtką i czym możesz a czym nie powinnaś jej czyścić. Może to zapobiec jej zniszczeniu. Najczęściej zabrudzenia na kurtce pojawiają się przy kołnierzu i mankietach. To normalne ślady związane z noszeniem. Czego nie lubi skórzana kurtka? Z pewnością nie należy kurtki z naturalnej czy ekologicznej skóry prać w pralce ani suszyć w elektrycznych suszarkach. Zwykły kurz i ślady noszenia można szybko usunąć miękką ściereczką z odrobiną wody.
Tłuste plamy na skórze
Uporczywe plamy można usunąć na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wyczyszczenie tłustych plam za pomocą specjalnego mydła lub płynu do czyszczenia skóry. Nie tylko usunie zabrudzenia ale także zaimpregnuje skórę. Innym sprawdzonym sposobem jest użycie papki z mąki ziemniaczanej i benzyny. Tak przygotowaną pastą przecieramy zabrudzone miejsca, a następnie wycieramy wacikiem nasączonym spirytusem. Kolejnym krokiem jest natłuszczenie skóry poprzez preparat do konserwacji skór i wypolerowanie filcem lub kawałkiem wełny. Świetnym sposobem na wywabienie plam ze skórzanej kurtki jest także przetarcie ich ściereczką nasączoną sokiem z cytryny, która również dodatkowo odświeża materiał. Plamy z atramentu świetnie zaś usuwa zmywacz do paznokci albo odrobina spirytusu.
Natłuszczanie kurtki skórzanej
Doskonałym zabiegiem jest także natłuszczanie kurtki skórzanej, zwłaszcza gdy często ją nosisz w słoneczne dni. Jeśli zauważysz, że Twoja kurtka skórzana zaczyna zmieniać strukturę – staje się sucha i pojawiają się drobne pęknięcia, pora o nią zadbać. Najlepiej sprawdzi się mieszanka wody z gliceryną. Na miękką szmatkę lub gąbkę nanosimy nieco preparatu i wcieramy w kurtkę. Nie tylko ją zmiękczy ale także pięknie nabłyszczy. Dzięki temu przez lata kurtka zachowa blask i będzie wyglądać jak nowa.
Okazuje się, że czyszczenie skórzanej kurtki domowymi sposobami może być łatwiejsze niż nam się wydaje. Sprawdzone metody, połączone z dostępnymi w każdym domu surowcami mogą dać naprawdę świetne rezultaty. Jeśli jednak pomimo prób wyczyszczenia kurtki domowymi sposobami nadal pozostały na niej zabrudzenia, nie eksperymentuj. Lepiej oddaj ją do specjalistycznego salonu zajmującego się renowacją i czyszczeniem ubrań skórzanych. Nie warto ryzykować utraty ukochanej kurtki.
Właśnie zauważyłem, że moja skóra zaczyna się niszczyć. Spróbuję ja naprawić
Pożyteczny wpis, my również zajmujemy się praktycznymi poradnikami z zakresu konserwacji oraz pielęgnacji wyrobów skórzanych i możemy pochwalić się poradnikami o dużej popularności np: jak dbać o skórę naturalną licową? lub na czyścić skóry naturalne pochodzące z danych gatunków zwierząt. Zapraszam!
Pani Aleksandro, czy taką samą metodą, można by czyścić tego typu neseser ze skóry? Kupiłam ten neseser w sklepie z galanterią skórzaną, do zakupu była dołączona ulotka z instrukcją czyszczenia, ale wolałabym dopytać się jeszcze u eksperta.
Ciekawy wpis. Czy pisał Pan już poradnik o tym jak dbać o portfel skórzany, garść takich porad również przydałaby się na blogu. W razie czego zapraszam do współpracy ze mną 🙂
Bel kitu, takie podpowiedzi odnośnie czyszczenia skórzanych produktów zawsze się kiedyś przydadzą. Mi ostatnio chodziło po głowie żeby wyprać plecak szkolny w pralce, ale zrezygnowałam z tej koncepcji i dobrze 🙂